Január végén 13. alkalommal indulunk Izlandra fotótúrázni. Szép kerek szám, és ennek apropóján elérkezettnek láttuk az időt arra, hogy a fotótúrák tapasztalatait, élményeit és az általunk hasznosnak vélt információkat megosszuk Veletek. Mert utazás- és Izland-mániások vagyunk, bárkinek adunk szívesen tanácsot, aki ebbe a gyönyörű országba tervezi az útját. Akár egyénileg, akár kisebb csoportban, akár velünk. A most útjára induló blogunk persze nem kizárólag Izlandról fog szólni, igyekszünk a többi fotótúránkhoz kapcsolódó bejegyzéseket is írni.
Miről is szóljon az első bejegyzésünk? Tele van a fejünk rengeteg információval az izlandi látnivalókról, az odautazás módjairól, a helyi közlekedésről, a szállásokról, a kulturális életről, gasztronómiáról és sok egyéb kategorizálatlan praktikus tanáccsal. Ezekről folyamatosan fogunk majd írni, de elsőként az egyik legizgalmasabb témát választottuk: tél van, Izlandon rövidek a nappalok és hosszúak az éjszakák, és ilyen időszakban látható legnagyobb eséllyel az Aurora Borealis, vagyis az északi fény.
Mi az északi fény (sarki fény)?
Részletes tudományos leírásba nem bocsájtkoznánk, a lényeg, ahogy a Wikipedia is írja:“A Föld északi és déli sarkánál a légkörbe behatoló töltött részecskék által keltett időleges fényjelenség. A töltött részecskék túlnyomóan a Napból származnak (napszél). A kibocsátott fény az atomra vagy molekulára jellemző színű. A színkép látható tartományában elsősorban az oxigén zöld és vörös, valamint a nitrogenmolekulák kékesibolya vonalai jelentkeznek”
Mikor látható ez a csoda?
Izlandon a jelenség leginkább október elejétől március végéig esélyes, de legutóbb mi szeptember elején is fotóztuk. Ahhoz hogy északi fényt lássunk, négy tényező szükséges: legyen megfelelően sötét, kevés fényszennyezés, ne legyen felhős az ég, és napkitörés (napszél) megfelelő erősségű legyen. A napkitörés ereje 1-10 ig terjedő skálán mérik, a 3-astól van értelme az eget kémlelni.Hogyan tudunk felkészülni az északi fényre?
Hála a tudománynak, ma már szinte percre pontosan tudják előrejelezni, hogy hol, mikor és milyen erősségű lesz az északi fény. Mi ezeket szoktuk használni:- http://en.vedur.is/weather/forecasts/aurora/ Izlandi Meteorologiai Szolgálat figyelő oldala. Láthatjuk előre pár nappal, hol-mikor lesz/nem lesz felhős az ég, valamint a napkitörés ereje hogyan alakul.
- http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast/ Ez a NASA valósidejú figyelőszolgálata.
- https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tinacinc.auroraforecast Android platformra elérhető északi fény figyelő alkalmazás
- https://itunes.apple.com/us/app/aurora-forecast./id539875792?mt=8 Ugyanez Iphone-ra