A legtöbbünk számára Izland a bakancslista egyik előkelő helyét foglalja el. Ha már volt, akkor azért, ha még nem, akkor meg azért. De tudod-e, hogy mire figyelj, hogyan utazz, hogy a lehetőségekhez képest a legtöbbet hozd ki az utadból?
Egyéni utazás a büdzsé miatt?
Hogyha egyéni utazáson gondolkodsz, akkor vagy nagyon nagy a kalandvágyad vagy alacsony a büdzséd. Noha már megy fapados járat a szigetre, de Izland Európa egyik legdrágább országa, ezért ugyan alacsonyabb költségvetésből is ki lehet hozni egy utat, de mindenképpen inkább magasabb költségekkel kalkulálj, mint amit első látásra gondoltál.
Az időben, hónapokkal korábban vett repülőjeggyel sokat tudsz spórolni. Ha megvan a repjegy, akkor következő lépésként gondolkodj azon, hogy milyen szállást szeretnél, és ha találsz megfelelőt, foglald le minél előbb. Izland roppant népszerű úti cél, évi több mint 1 millió turista keresi fel a szigetet, lakossága viszont kicsivel több, mint 300 000 fő. Emiatt a szállások száma korlátozott, főleg a nyári időszakban, így mindenképpen időben lépj. Ártól függően választhatsz hostel-jellegű szállást, kempinget is, de impozáns szállodák is megtalálhatóak a szigeten.
Ha már van repülőjegy és szállás, következő lépésként döntsd el, hogyan szeretnél a szigeten közlekedni. A legtöbb látnivaló nagyobb távolságra van egymástól, ezért mindenképpen szükséged lehet egy járműre. Alacsony költségvetés esetén vannak fakultatív kirándulást nyújtó lehetőségek, turistabuszok, távolsági járatok, amik között választhatsz. Stoppolni is lehet, az ország az egyik legbiztonságosabb Európa-szerte, viszont fontos, hogy az Arany Háromszögön túl egyre kevesebb autós van, ezért hosszabb időbe telhet messzebb eljutni.
A legtöbb fakultatív program az Arany Háromszögbe vezet (köszönhetően a főváros közelségének), de a sziget többi része is rengeteg látnivalót nyújt. Ezért legrugalmasabb, legjobb, de a legdrágább megoldás az autó bérlése. Cserébe szabadon mehetsz, ahova szeretnél, leginkább az 1-es főút mentén (az F jelzésű utakra sima autóval rámenni nem lehet). Ha a büdzsé a legfontosabb szempont a kényelem rovására, bérelhetsz olyan kisautókat is, melyek már alkalmasak arra is, hogy bennük aludj – hátul matraccal, kempingfőzővel stb. (campervan). Ezt télen nem javasoljuk, csakis a legmelegebb hónapokban (július-augusztus), viszont számolj azzal, hogy 15 fok körül van az átlag hőmérséklet. Igaz, éjszakára sem hűl le nagyon a levegő, hiszen nyáron a nap szinte végig fent van.
Szeretnéd, hogy más szervezzen helyetted?
Szerencsére egyre több lehetőség közül válogathatsz, amit a büdzsé, szimpátia, ajánlás is eldönthet. Vannak olcsóbb, nagy csoportos utak, ahol a létszámnak köszönhetően jellemzően emeletes ágyas, 8-10 fő/szobás szállásokon laknak az utasok. Ahogy említettük, Izlandon a szállások száma korlátozott, viszont szinte mind tiszta, ezért nehéz egy busznyi emberre 2 ágyas vendégházakat találni. Előnyük az áruk, hátrányuk az, hogy fix, kötött programok vannak, igazodni kell a teljes csapathoz. Rövid időre utazva leginkább az Arany Háromszög felé veszik az irányt. Több esetben külön, apróbetűkben találod meg, hogy a látnivalókhoz vezető fakultatív programok esetén további díjak is felmerülhetnek, ezért tervezéskor erre mindenképpen figyelj! Ami elsőre jól hangzik, másodikra már talán kevésbé, de ha mindenképpen szervezetten, alacsony költségvetésből szeretnél utazni, tökéletes megoldás lehet számodra.
Másik, rugalmasabb lehetőség, ha kiscsoportos izlandi körutat választasz. Jellemzően 8-12 fős utakról van szó, busz helyett autóban utazol végig, a program rugalmasabban alakítható, igényekhez igazítható. A csomag ugyan drágább, cserébe ötvözi az egyéni utazás szabadságérzetét azzal, hogy tapasztalt csoportvezetővel utazol, nem kell a netet böngészned szállások után kutatva. Ráadásul a helyismeretnek köszönhetően oda is eljutsz, amit egyénileg könnyen elkerülhetnél.
Ez tűnhet a legjobb megoldásnak, érdemes rááldozni egy kicsit többet, hogyha már rászánod magad, akkor ne maradj le semmiről sem. Szerencsére itt is van választási lehetőség, több iroda is kínál kiscsoportos izlandi utakat. Mivel ezek talán az egyik legdrágább utak, ezért érdemes mindig megnézni, hogy pontosan mit tartalmaz az ár, mi a konkrét program, van-e extra felmerülő költség az alapáron túl (belépők, kaja, fakultatív programok stb.), mennyire nagy a csoportvezető helyismerete és milyen szállásokon leszel. Maga a programleírás is fontos, nem mindegy, hogy pl. rövid időre utazva csak az Arany Háromszög fér bele, vagy a csapat kihasználja az időt és máshova is elvezet.
Mielőtt döntesz, érdemes mindig feltenni a kérdéseidet akár külön e-mailben is az adott irodának, hogy ha már rászánod végre magad a nagy útra, biztos, hogy az igényeidnek legjobb megoldást válaszd ki.
Bár csak érintőlegesen írtunk az egyéni és csoportos utazás különbségeiről, a tervezéshez számos fontos információt is érdemes beszerezned: Mikor utazz, hogyan készülj, mit vigyél stb., ezért kövess minket itt a blogon, igyekszünk mindenről beszámolni! Következő bejegyzésünkben tanácsot adunk a mikor kérdésére is. Kérdezz kommentben nyugodtan. :-)